ΕΠΙΣΚΕΨΗ ΣΤΟ ΙΣΤΟΡΙΚΟ ΜΟΥΣΕΙΟ

Την Τρίτη 23 Μαϊου 2017, οι Κοινωνικοί Λειτουργοί κ. Δέσποινα Κιοσσέ και κ. Γεωργία Χατζίδου οργάνωσαν και συνόδευσαν με εκπαιδευτικούς του σχολείου επίσκεψη ομάδας μαθητών του Ε.Ε.Ε.Ε.Κ. και του Ειδικού Επαγγελματικού Γυμνασίου στο Ιστορικό Μουσείο Αλεξανδρούπολης.

Σκοπός της επίσκεψης ήταν να παρακολουθήσουν οι μαθητές την Έκθεση Φωτογραφίας με θέμα «Τα Κρυμμένα Παιδιά της Κατοχής» που φιλοξενήθηκε στο Μουσείο. Οι μαθητές είχαν την ευκαιρία να γνωρίσουν τις ιστορίες ελληνόπουλων εβραϊκής καταγωγής, τα οποία κατά τη γερμανική κατοχή επέζησαν χάρη στον ανθρωπισμό και τη γενναιότητα ορισμένων συνανθρώπων τους.

Το υλικό της έκθεσης αποτέλεσε πολύτιμο εκπαιδευτικό εργαλείο για την ιστορική προσέγγιση των μαθητών και τη γνωριμία με κομμάτια της ιστορίας της Ελλάδος ενώ παράλληλα αποτέλεσε αφορμή για διερεύνηση κρίσιμων ιστορικών και ηθικών ζητημάτων που άπτονται των ανθρωπίνων δικαιωμάτων και των κοινωνικών και ηθικών αξιών.