d_v_4

ΕΠΙΣΚΕΨΗ ΣΤΗ ΔΗΜΟΤΙΚΗ ΒΙΒΛΙΟΘΗΚΗ (ΕΚΘΕΣΗ ΘΡΑΚΙΚΗΣ ΦΟΡΕΣΙΑΣ)

Την Παρασκευή 31 Μαρτίου 2017, οι Κοινωνικοί Λειτουργοί του Ειδικού Επαγγ/κού Γυμνασίου και του Ε.Ε.Ε.Ε.Κ. Αλεξανδρούπολης, κ. Δέσποινα Κιοσσέ και κ. Γεωργία Χατζίδου οργάνωσαν και συντόνισαν επίσκεψη, με ομάδα μαθητών των δύο σχολείων και τους συνοδούς τους, στη Δημοτική Βιβλιοθήκη όπου φιλοξενούνταν Έκθεση Παραδοσιακής Φορεσιάς. Η Έκθεση είχε τίτλο «Γνωρίζοντας τη Θράκη μέσα από τις φορεσιές της» και διοργανώθηκε από τον Πολιτιστικό Σύλλογο Απαλού «Ο Φάρος».

Σκοπός της επίσκεψης ήταν να γνωρίσουν οι μαθητές φορεσιές από όλες τις πληθυσμιακές ομάδες και τις περιοχές της Θράκης, να κατανοήσουν τη χρησιμότητά τους για εκείνη την εποχή και να έρθουν σε επαφή με τη λαογραφική παράδοση του τόπου. Πολλές από τις φορεσιές ήταν αυθεντικές και μεγάλης αξίας και προέρχονταν και από την προσωπική συλλογή του κ. Γιώργου Τοπαλίδη, ο οποίος ανέλαβε την ξενάγηση των μαθητών στην Έκθεση παρέχοντας όλες τις χρήσιμες πληροφορίες. Η δράση ολοκληρώθηκε με λίγο χρόνο ξεκούρασης στην καφετέρια που στεγάζεται στη Δημοτική Βιβλιοθήκη όπου οι μαθητές με τους συνοδούς τους απόλαυσαν το αναψυκτικό τους και συζήτησαν για την εμπειρία της επίσκεψης.

d_v_4 d_v_3 d_v_2 d_v_1