comenius

Comenius 2012-2013

On your marks, get set, go!

Το πρόγραμμα «Λάβετε θέσεις, έτοιμοι, πάμε!» (?On yourmarks, getset, go!?) είναι ένα πρόγραμμα Comenius που θα διεξαχθεί μεταξύ 2012 και 2013. Το κεντρικό θέμα του προγράμματος είναι η παραολυμπιακή ιδέα. Όλα τα σχολεία που συμμετέχουν είναι σχολικές μονάδες Ειδικής Αγωγής ή σχολεία για άτομα με κινητικές δυσκολίες. Οι χώρες που συμμετέχουν είναι: Γερμανία, Τσεχία, Ιταλία, Βέλγιο, Αγγλία και Ελλάδα. Στόχος είναι μέσα από το κεντρικό θέμα του αθλητισμού να επικοινωνούμε, να συμμετέχουμε σε διαγωνισμούς και να μάθουμε για άλλους πολιτισμούς. Κάθε χώρα προτείνει το δικό της αυτοσχέδιο άθλημα στους λοιπούς εταίρους. Στη διάρκεια των συναντήσεων μας, οι μαθητές που συμμετέχουν έχουν την ευκαιρία να εξασκηθούν σε αυτά τα αθλήματα. Στο μεταξύ, επικοινωνούμε κυρίως μέσω του διαδικτύου έτσι ώστε να γνωρίσουμε ο ένας τον πολιτισμό του άλλου και να ενθαρρύνουμε τους μαθητές να επικοινωνήσουν μέσω της γλώσσας-στόχου (τα Αγγλικά).

Οι συγκεκριμένοι στόχοι του προγράμματος είναι οι εξής:

Οι μαθητές:

? γνωρίζουν τους πολιτισμούς των άλλων χωρών,
? βελτιώνουν τις επικοινωνιακές τους δεξιότητες στα Αγγλικά,
? βελτιώνουν τις σωματικές δεξιότητες τους με την εξάσκηση σε ορισμένα αθλήματα,
? υιοθετούν έναν υγιή τρόπο ζωής
? αλληλεπιδρούν με μαθητές άλλων εθνικοτήτων,
? βιώνουν την ιδιότητα του Ευρωπαίου πολίτη, μέλους της Ευρωπαϊκής Κοινότητας

Το τελικό προϊόν του προγράμματος θα είναι μια ιστοσελίδα TwinSpace με όλα τα προϊόντα, τις φωτογραφίες και τις πληροφορίες που συλλέχθηκαν στη διάρκεια του προγράμματος.

Τα συμμετέχοντα σχολεία είναι:

* BuSOSint-Gerardus, Diepenbeek, Βέλγιο
* Schule am ExtumerWeg, F?rderschuleK?rperliche und MotorischeEntwicklung, Aurich, Γερμανία
* Obchodn?akademie, obchodn??kola a praktick??kola pro t?lesn?posti?en?, J?nsk?L?zn?, J?nsk?L?zn?, Τσεχία
* Breakspeare School Hertfordshire, Ηνωμένο Βασίλειο
* T.E.E. Ειδικής Αγωγής Α? Κύκλου Αλεξανδρούπολης, Ελλάδα
* LiceoClassico «Claudio Eliano», Palestrina, Ιταλία

Καλωσορίζοντας το πακέτο από το Aurich!

Με μεγάλη ανυπομονησία περιμέναμε το πακέτο καλωσορίσματος που μας απέστειλε το Ειδικό Σχολείου του AURICH το οποίο είναι και το πρώτο που θα επισκεφθούμε από τις 25 Φεβρουαρίου μέχρι τις 2 Μαρτίου.

Τα παιδιά ανοίξανε με μεγάλη περιέργεια το κουτί για να δουν μερικές από τις τοπικές γεύσεις της Γερμανικής πόλης.

Το πακέτο περιείχε διάφορα ροφήματα και μικρές λιχουδιές που περιμένουμε με πολύ αγωνία να τα γευτούμε!

Δοκιμάζοντας το τσάι και τις νοστιμιές από το πακέτο από τη Γερμανία!

Επιτέλους ήρθε και η ώρα να δοκιμάσουμε αυτές τις ιδιαίτερες παραδοσιακές γεύσεις από την Βόρεια Γερμανία.
Πραγματικά όλα ήτανε πολύ εύγεστα και φανταστικά. Στην υγειά σας!

Το τρένο του Comenius

Στις 2 Δεκεμβρίου 2012 (Παγκόσμια Ημέρα των Ατόμων με Αναπηρία) τα παιδιά του 2ο Γυμνασίου Αλεξανδρούπολης δημιούργησαν μια πολύ ωραία ζωγραφια – γκράφιτι.

Στην ζωγραφιά αυτή απεικονίζεται ένα τρένο, στο οποίο το κάθε βαγόνι ανήκει σε μια χώρα από τις συμμετέχουσες στο πρόγραμμα Comenius.

Μια φωτογραφία μπροστά στο τρένο!

1ο ταξίδι στη Γερμανία – AURICH!

Το πρώτο εκπαιδευτικό ταξίδι στα πλαίσια του προγράμματος του COMENIUS «Λάβετε θέσεις, έτοιμοι, πάμε!» (?On yourmarks, getset, go!?) πραγματοποιήθηκε στην Γερμανία από τις 28 Φεβρουαρίου μέχρι τις 3 Μαρτίου του 2013. Στην πόλη Aurich της Βόρειας Γερμανίας το τοπικό σχολείο «SchuleamExtumerWeg, F?rderschuleK?rperlicheundMotorischeEntwicklung» υποδέχτηκε τις άλλες πέντε αποστολές – σχολεία κυρήσσοντας την ουσιαστική έναρξη του προγράμματος. Οι εγκαταστάσεις του σχολείου πραγματικά μοναδικές.Ένα νεόκτιστο κυκλικό κτίριο , προσαρμοσμένο πλήρως στις εκπαιδευτικές ανάγκες των ΑΜΕΑ-μαθητών.
Το άθλημα το οποίο επέλεξε η γερμανική αποστολή να παίξουν τα παιδιά λεγόταν Bossel, ένα άθλημα σαν bowling σε εξωτερικό χώρο (στο δρόμο), Το χάρηκαν πάρα πού όλα τα παιδιά που συμμετείχαν και στο τέλος απονεμήθηκαν και τα βραβεία στις 4 ομάδες.

2ο ταξίδι στο Βέλγιο ? DIEPENBEEK!

Το πρόγραμμα «Δεύτερο ταξίδι και άλλο ένα πραγματικά εντυπωσιακό κτίριο. Πολύ ζεστή και η φιλοξενία.