????????????????????????????????????

Eπίσκεψη ΙΕΚ Αλεξανδρούπολης στο Τμήμα Μαγειρικής Τέχνης.

Οι μαθητές του Ειδικού Γυμνασίου-Λυκείου Αλεξανδρούπολης στα πλαίσια του Σχεδίου Δράσης  της σχολικής μονάδας Make a Wish-προσφορά αγάπης και αλληλεγγύης πραγματοποίησαν επίσκεψη στο δημόσιο ΙΕΚ Αλεξανδρούπολης του Υπουργείου Τουρισμού-Τμήμα Μαγειρικής Τέχνης.
Ο αρχιμάγειρας (chef) κ. Κωνσταντίνος Κηπουρός και όλοι οι καταρτιζόμενοι υποδέχτηκαν με χαρά τους μαθητές μας προσφέροντας ένα γευστικό μπουφέ. Στη συνέχεια ,τηρώντας όλους τους προβλεπόμενους κανόνες και ακολουθώντας τις εκάστοτε οδηγίες,  οι μαθητές  φόρεσαν τις ποδιές και τα καπέλα τους και παρασκεύασαν τσουρέκια σε διάφορα σχήματα. Εξοικειώθηκαν με το χώρο μιας επαγγελματικής κουζίνας, τα μαγειρικά σκεύη που χρησιμοποιούν οι επαγγελματίες, συνεργάστηκαν άψογα στις ομάδες που είχαν χωριστεί και το αποτέλεσμα τους δικαίωσε όλους!! Τέλος  μέσα σε κλίμα δημιουργικότητας έβαψαν και  πασχαλινά αυγά με φανερή τη χαρά και την ικανοποίηση όλων !!
Ευχαριστούμε θερμά τη διευθύντρια της σχολής κ. Μπελτσίδου για την υπέροχη φιλοξενία !

????????????????????????????????????